Czcionki:
Kontrast:
subregion ue

Na co zwrócić uwagę przy pompie ciepła ?

Dodano: 21.03.2024

Zanim podejmiesz decyzję o montażu powietrznej pompy ciepła, sprawdź, czy Twój dom jest gotowy na instalację pompy ciepła:

  • Przeprowadź razem z audytorem, który będzie sporządzał dla Ciebie Kartę Weryfikacji Technicznej analizę kosztów i korzyści, aby oszacować opłacalność instalacji pompy ciepła w Twoim domu. Pamiętaj wiążesz się z pompą ciepła na co najmniej kilka lat.
  • Upewnij się, że budynek spełnia odpowiedni standard energetyczny i został poddany odpowiedniej termomodernizacji lub planujesz takie działania w przyszłości.
  • Rozważ instalację paneli fotowoltaicznych, aby korzystać z tańszej energii elektrycznej.
  • Upewnij się, że istniejąca instalacja elektryczna jest odpowiednia do podłączenia i użytkowania pompy ciepła. Z fachowcem zwróć uwagę na przekroje przewodów, zabezpieczenia prądowe oraz moc przyłączeniową dla budynku.
  • Zweryfikuj, czy istniejący system grzewczy (w tym rodzaj grzejników i sposób podłączenia) będzie kompatybilny z wybraną pompą ciepła.
  • Skonsultuj się z doświadczonym fachowcem, który pomoże Ci w doborze odpowiedniego systemu grzewczego i pomoże zrozumieć wszystkie aspekty instalacji pompy ciepła. Zwróć uwagę na to aby moc pompa ciepła była dobrze dobrana, ani przewymiarowana ani zbyt mała do potrzeb Twojego budynku.

Mity o ogrzewaniu pompą ciepła:
MIT: „Jest drogo, rachunki za prąd są wysokie”.
Nowoczesne urządzenia o podwyższonej klasie efektywności, wspierane przez instalację fotowoltaiczną w domu, sprawiają, że korzystanie z pompy ciepła staje się bardziej ekonomiczne niż z użyciem innych źródeł ciepła.

MIT: „W domu jest zimno”.
Dobrze dobrana pompa ciepła zapewnia komfort cieplny. Ty decydujesz o poziomie temperatury w domu, a na tej podstawie dobierasz odpowiednie urządzenie.

MIT: „W przypadku bardzo niskich temperatur na zewnątrz, konieczne jest dodatkowe dogrzewanie domu innym źródłem ciepła, a pompa przestaje działać”.
Pompa ciepła może efektywnie funkcjonować nawet przy niskich temperaturach. Ważne jest odpowiednie dobranie urządzenia do rodzaju budynku i jego standardu energetycznego.

MIT: „Pompę ciepła można stosować tylko w nowych budynkach”.
Pompa ciepła może być skutecznie wykorzystywana również w starszych budynkach, które zostały odpowiednio zmodernizowane.