Informujemy, że Zarząd Związku Subregionu Zachodniego zawarł z Zarządem Województwa Śląskiego umowę na realizację projektu „OZE w budynkach mieszkalnych na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego”. Na początku października Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził listę projektów, zawierającą wyniki prac Komisji Oceny Projektów i wybrał nasz projekt do dofinansowania. Umowa na dofinansowanie projektu została właśnie zawarta.
Dofinansowanie projektu wynosi 30 307 472 zł i jest przyznane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027, działanie 10.06 Rozwój energetyki rozproszonej opartej na odnawialnych źródłach energii – projekty grantowe i parasolowe – ZIT Subregionu Zachodniego.
„Jest to największy projekt grantowy, jaki do tej pory będzie realizowało nasze stowarzyszenie – zwraca uwagę Adam Wawoczny – Dyrektor Związku. Projekt polega na wsparciu mieszkańców subregionu, którzy są właścicielami nieruchomości przyznając im dotacje, które umożliwią demontaż kotłów węglowych oraz zakup, dostawę i montaż powietrznych pomp ciepła”.
W ramach projektu zostanie zrealizowanych 629 instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Usunięcie kotłów na paliwa stałe, które odpowiadają za wysoki poziom emisji pyłów PM10, PM2.5 i benzo(a)pirenu (BaP), przyczyni się do ograniczenia tzw. „niskiej emisji” w sezonie grzewczym. Wyprodukowana przez urządzenia energia będzie przeznaczona wyłącznie na potrzeby gospodarstw domowych.
„Projekt ten jest kolejnym z działań, które są konsekwentnie realizowane przez Zarząd Związku w zakresie poprawy jakości powietrza. Działania te zaczynają przynosić wymierne efekty – mówi Leszek Bizoń, Przewodniczący Zarządu Związku. Głównym celem projektu jest łagodzenie społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Efektem realizacji projektu będzie także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za obserwowane coraz dotkliwsze zmiany klimatyczne. Dzięki realizacji projektu zmniejszy się dodatkowo dotkliwość wzrostu kosztów energii i ogrzewania dla mieszkańców – mówi dalej Leszek Bizoń”.
Projekt będzie realizowany na obszarze 25 gmin subregionu zachodniego z których 18 to gminy zmagające się z wyzwaniami społecznymi i przestrzennymi transformacji górniczej.